Tűzvarázsló meghitt otthont teremt.
Jó gyermekek mind örülnek,
kályha mellett körben ülnek,
aranymese, áhitat minden szívet átitat.
/Dsida Jenő/
MENÜ

 

Azt, hogy cserépkályha, kandalló vagy kemence épüljön otthonunkba, több szempont alapján tudjuk eldönteni. Az első és legfontosabb, hogy:

- mire alkalmas a meglévő aljzat- illetve födémszerkezet és

- mire ad lehetőséget a kémény.

Ezekben a kérdésekben minden esetben hallgassunk a szakemberre, akkor is, ha mást szeretnénk, mint amire lehetőségünk van. Egy cserépkályha tömege elérheti az 1,5-2 tonnát is, tehát nagyon nem mindegy a födém teherbíró képessége. Persze lehet födémet, aljzatot erősíteni, átépíteni a kéményt, de ezek olyan mértékben megnövelik a költségeinket, hogy rendszerint érdemesebb kompromisszumokat kötni.

Ezek a kérdések rendszerint régebbi építésű épületeknél szoktak felmerülni, egy modern, napjainkban tervezett és épült házban általában építhető akár cserépkályha, akár a kemence, vagy akár kandalló is.

 

Ha pedig építkezés előtt állunk és még előtte meg tudjuk tervezni a fűtőberendezésünket, akkor kifejezetten ideális helyzetben vagyunk. De vegyük úgy, hogy az épület szerkezete lehetővé teszi, hogy a fantáziánk szabjon csak határt.

Ebben az esetben a legfontosabb szempontok az alábbiak:

- mire akarjuk használni a fűtésünket?

Kiegészítőként egy meglévő rendszer mellé, vagy fő fűtésként,

- állandó hőmérséklet kialakítására, tartására, avagy csak néha-néha akarunk befűteni egy baráti beszélgetéshez, vagy egy horgászat utáni pihenéshez?

No és mit tesz lehetővé az életritmusunk?

Hiába szeretnénk cserépkályhát, hiába tetszenek rettenetesen a kemencék, ha rendszertelenül bukkanunk fel otthon, és akkor is csak percekre, akkor sem a cserépkályha, sem a kemence nem nekünk való. Ugyanis a cserépkályha és a kemence fűtésénél jelen kell lenni, nem is kevés ideig és ráadásul csak jóval azután lesz meleg, hogy begyújtottunk.

Tehát aki nem tudja biztosítani, hogy a cserépkályha, illetve kemence fűtésére rászánjon minden áldott nap nagyjából ugyanabban az időpontban 2-4 órát, inkább válasszon kandallót. Amit ha begyújtunk, 15-20 perc múlva már érezhetően tolja is a meleget. Ha pedig legalább a látványhoz szeretnénk ragaszkodni, építtessünk csempekandallót, ami legalább küllemében hasonló, mint a cserépkályha, vagy egy kemence formájú köpenyfallal körülvett kandallót.

Az sem mindegy, hogy megelégszünk-e azzal, hogy addig van meleg, amíg a tűz ég, vagy szeretnénk, hogy ha egyszer befűtöttünk, akkor nyugodtan és melegben aludhassunk reggelig?



 

A nyitott tűzterű kandalló például stílusos, hangulatos, ha befűtünk, azonnal meleget ad, viszont ugyanilyen gyorsan ki is hűl, mihelyst a tűz kialszik benne. Régi festményeken láthatunk is embereket óriási kandallók előtt nyakig felöltözve üldögélni, mert a kandalló nagyjából addig adja a melegét, amíg a tűz ég, és addig is csak a közvetlen közelében.

Más a helyzet a zárt tűzterű kandallókkal, csempekandallókkal, ezek már több hő leadására képesek és bizonyos fokig tárolni is képesek azt. Hőtároló képességük konvekciós hőleadó elemekkel, füstgázhasznosítóval még tovább növelhető.

Nyitott tűzterű Zárt tűzterű Csempekandalló

Léteznek ezenkívül olyan, úgynevezett folytonégő kandallóbetétek is, amelyek képesek órákig tartani a parazsat, miközben névleges teljesítményük 40-50%-át leadják, így anélkül tartják a meleget, hogy raknunk kellene a tűzre.Az igazi bajnok a hő tárolásában és fokozatos leadásában azonban a cserépkályha, amit ha begyújtunk, ugyan egy-másfél óra múlva kezdi el leadni a hőt, de aztán abba se hagyja órákon át.


Egy jól felfűtött cserépkályha a helyiség levegőjének hőmérsékletétől, a határoló falak hőátbocsátásától és a külső hőmérséklettől függően akár 24 órán keresztül tárolja a felvett hőt és folyamatosan sugározza azt. Tehát a legkényelmesebb feltétlenül a cserépkályha, hiszen ha egyszer megraktuk, már csak arra kell figyelni, hogy a megfelelő időben lezárjuk a légbeömlő nyílásait és hosszú órákig élvezhetjük melegét. És ha egy üvegbetétes ajtóval is ellátjuk, akkor még a tűz látványát is élvezhetjük.


No és végül a kemence, de ahogy mondani szokás, nem utolsósorban.

A kemence a cserépkályha rokona leginkább, mivel a felfűtési időszakban nem adja le a hőt, csak kicsit később, akkor viszont hosszasan és nagyjából egyenletesen. Kemence is épülhet úgy,hogy a rendelkezésre álló hőmegtartótömege elegendő legyen egy helyiség vagy egy kisebb épület órákon át történő fűtésére, ilyen szempontból a cserépkályha vetélytársa és jobb lehet, mint egy kandalló. Azonban a felfűtés általában több – és más jellegű – tüzelőanyagot igényel, mint a cserépkályha, így egyrészt azoknak ajánlható leginkább, akiknek a háztartásában keletkezik megfelelő mennyiségű, nagy lánngal égő tüzelőanyag, úgymint: nád, kukoricaszár, napraforgószár, szalma, szőlő- és/vagy gyümölcsfavenyige, rőzse. A kemence ilyen tüzelőanyagokkal fűthető fel igazán hatékonyan és gazdaságosan. Ennek további és mindenekfelett álló előnye, hogy gyakorlatilag hulladékból fűthetünk, vagyis a tüzelő szinte ingyen van. Ez persze nem jelenti azt, hogy a kemence hulladékégető!

Viszont a benne készíthető isteni finom ételekkel olyan előnyre tesz szert, amit egyetlen más fűtőalkalmatosság sem tud behozni. Próbáljon valaki kandallóban malacot sütni! (Az is igaz ugyan, hogy a Télapó viszont kétségtelenül bepöccenne egy sokjáratú cserépkályha láttán…)




 

Ennyit tehát a funkcióról, a teljesség igénye nélkül és most nézzük a stílust.

Mind a cserépkályha, mind a kandalló és a kemence is sajátos hangulattal bír: stílusa nem illik bele bármilyen környezetbe.

Egy szögletes formákat kedvelő ember modern, saválló fémvázas bútorokkal berendezett házában éppoly ízléstelenül mutatna egy búbos kemence, mint egy zsúpfedeles, vályogfalú kis parasztházban egy kőből rakott, óangol stílusú kandalló.

És akkor még szót sem ejtettünk ezek kombinációiról, vagy a térplasztikaszerű kályhákról, kemencékről, a falazott kályhák változatos formáiról. A kialakítás lehetőségeinek száma szinte végtelen mindhárom tűzhely esetében, így mindenki saját ízlésének és pénztárcájának megfelelően eldöntheti, mit képzel el magának ideális fűtőberendezésnek.

A többi már a mesterember dolga, hogy hogyan tudja formába önteni az elképzeléseket. Itt most csak a cserépkályha, kemence, kandalló kiegészítő fűtésként történő alkalmazásról volt szó. Léteznek ugyan megoldások a cserépkályha, kandalló vagy akár a kemence hőcserélővel való ellátására és központi fűtés kazánjaként való alkalmazására, de bevizsgált, hitelesített rendszer jelenleg az országban még nincs, így hivatalosan lehetőség sem az ilyen irányú alkalmazásra.

Szakemberek által sokat vitatott téma, hogy egy hőcserélő beépítése mennyire befolyásolja negatívan a hagyományos kályha-, kandalló-, illetve kemenceszerű működést, mivel egy beépített hőcserélő egyben hűti is a tűzteret, ezáltal rontja a hatékonyságot és például a cserépkályha élettartamának egyáltalán nem használ. Ausztriában vagy Németországban már komplett rendszereket kínálnak e témában, és azok kiválóan bizonyítanak, az is igaz azonban, hogy ott a kályhaépítés is egészen más technológiával történik. Itthon viszont ezek a rendszerek még hivatalosan nem tervezhetők, de a magyar roppant találékony: a törvényi szabályozás, vagy a szabvány hiánya nemállítja megoldhatatlan feladat elé.


Kemencét választanék, ha:

- régi parasztház korhű fűtését szeretném megoldani,

- szeretnék olyan finomságokat készíteni otthon, mint pl. a kemencében sült, igazi kenyér, sült malac, libasült,kemencés töltött káposzta, aszalt szilva, és még sorolhatnám...

- van elég helyem hozzá,

- otthonom stílusához ez illeszkedik leginkább,

- viszonylag kevés tüzelőanyaggal szeretnék jó meleget otthon,

- olyan tüzelőberendezést szeretnék, amiben el tudom tüzelni a kerti hulladékot (no nem a gumicsizmát: rőzse, venyige, ízikkóró, stb.) és még hasznom is származik belőle,

- van elég időm a fűtésre, hiszen automatizált kemence még nemigen létezik,

- már van egy kerti kemencém, és télen nincs kedvem kimenni kenyeret sütni...

 

Cserépkályhát választanék, ha:

- kevés tüzelőanyaggal a lehető leghatékonyabban szeretnék fűteni,

- a cserépkályha rendkívül széles forma-, stílus- és színválasztéka illik otthonom hangulatához,

- hétvégi házamba tervezek hatékony, gazdaságos és hangulatos fűtést,

- szeretek egy forró tea vagy forralt bor mellett a jó meleg kályhának dőlve olvasgatni, tévézni, stb.,

- A családban van valaki, aki nagyon ráér és így legalább el lesz foglalva valamivel: a cserépkályha fűtésével.

 

 

Kandallót választanék, ha:

- szeretem élvezni a tűz látványát, hangulatát

- nem annyira a hatékonyság érdekel, mint inkább a tűzhely hangulata, a tűz ropogása, a lángok fénye, az árnyékok játéka a falon...

- otthonom hangulatához leginkább kandalló illik

- Rendszertelenül vagyok otthon, akkor is csak percekre, és azonnal meleget szeretnék, amikor begyújtok

 

Kerti konyhát szeretnék, ha:

- szeretném otthonomban élvezni a szabadban sütés-főzés örömét,

- szívesen kápráztatom el a családomat, rokonságomat, barátaimat vagy kollegáimat szabadban készített ételremekeimmel,

- nem csinálunk akkora rumlit a

konyhában, ha kint konyhaművészkedünk, - kemencés ételek készítése mellett grillezhetünk, főzhetünk, szalonnát süthetünk és akinek van kedve, mosogathat is,

- szívesebben járnak hozzánk barátaink, szeretteink, - kellemes elfoglaltság hétvégékre, szabad pillanatokra,

- nem lesz döglesztő meleg a lakásban, ha egy nyári bulira a kemencében sütünk-főzünk

 

 

 

 


Asztali nézet