Tűzvarázsló meghitt otthont teremt.
Jó gyermekek mind örülnek,
kályha mellett körben ülnek,
aranymese, áhitat minden szívet átitat.
/Dsida Jenő/
MENÜ

Cserépkályha vagy kandalló?

 

Ma már a csempekandalló és a cserépkályha között kinézetben nem sok különbség van, működésben és felépítésben annál több. Milyen helyre melyiket célszerű választani? Ebben segíthet e fűtőberendezések funkcióját, felépítését, működését és hatásfokát bemutató cikk – egy, a kályha vagy kandalló választásában független cégtől.

csempekandalló

Ha folyamatos tüzelés mellett (napi maximum kétszeri megrakással) pótfűtésre vagy a teljes ház fűtésére van szükség, a cserépkályha a jó választás, de akik csak az esti órákban szeretnék élvezni a tűz látványát és a meleget, majd lefekvés után már nincs szükségük pótfűtésre, azoknak a kandalló ajánlott. Hétvégi házba, nyaralóba kizárólag kandallót szabad vásárolni, mert az azonnal leadja a kívánt hőt, míg a cserépkályha csak nagy sokára melegedne fel.

Egy kályhacsempe egy légköbmétert fűt be

A cserépkályha és a kandalló felépítésben is eltér egymástól. A cserépkályhát a mesterek úgy készítik, hogy a kályhacsempéket hátul drótokkal összekötik, majd tetőcseréppel, vagy samottal kibélelik, és közben folyamatosan különböző méretű samott-téglákból füstjáratot alakítanak ki benne. Egy cserépkályha ezért 1000-1500 kg is lehet. Ha belegondolunk, így már érthető a viselkedése is: befűtés után körülbelül 2 óra alatt éri el maximális hőmérsékletét, és a tűz kialvása után még 10-12 órán keresztül tartja a meleget. A cserépkályha a hőt a felületén adja le hősugárzás útján, így minél nagyobb a befűtendő légtér, annál nagyobb kályhát kell építeni. Általános szabályként elmondható: hagyományos épület esetén egy kályhacsempe 1 légköbmétert fűt be, míg szigetelt ház esetén 1,5 légköbmétert.

A kandalló a tűz kialvása után 1-2 órával kihűl

A csempekandalló a cserépkályhával ellentétben öntöttvas, vagy lemez tűztérbetétből áll, melyet kályhacsempéből előre összepanelezett elemekből burkol a kályhásmester. A kandalló összsúlya 500 kg körül van. Begyújtás után a fém tűztérbetét azonnal leadja a hőt a körülötte lévő levegőnek. A tűz kialvása után, mivel a kandallóban lévő tűztérbetét és kályhacsempe súlya sem számottevő, 2-3 óra múlva kihűl. A kandalló esetén tehát a tűztérbetét főként a kandalló belsejében lévő levegőt melegíti fel, és az a kandalló tetején lévő szellőzőn át távozik. Mivel a meleg levegő felfelé száll, ezért arra kell számítani, hogy a plafonon és a padló közelében a hőmérséklet jelentősen eltér egymástól. A tűztérbetét a hő másik részét, 20 százalékát az üvegfelületen keresztül adja le hősugárzás útján, amíg a tűz ég benne.

Ma már sok gyártó gyárt folyton égő tűztérbetétet, hogy kiküszöbölje a hagyományos betétek hibáját, miszerint hirtelen, rövid idő alatt leadják maximális teljesítményüket és utána nagyon rövid idő alatt kihűlnek. A folyton égő tűztérbetétekben ezzel szemben akár 10-12 órán át ég a tűz, így folyamatosan adja le a hőt, igaz nem a maximális teljesítményén.

 

Cserépkályha vagy kandalló?


A hatásfokokról

Még egy fontos tényező, amit érdemes szem előtt tartani a mai energia- és faárak mellett: a cserépkályhában lévő hosszú füstjáratnak köszönhetően ez a fűtőberendezés – használatától függően – a füstgáz energiájának 70-90 százalékát le tudja adni. Ezzel szemben sajnos a kandalló tűzterében lévő forró füstöt lehetőleg 1 méteren belül a kéménybe kell vezetni, hogy ne füstöljön vissza, ezért hatásfoka általában 70-85 százalék, a maradék 30-40 százalék a kéményen át távozik a környezetbe. Ez a hatásfokkülönbség a használatukból adódik: mivel a cserépkályhában begyújtás után körülbelül 1 óra múlva elég a fa és parázs keletkezik belőle, ezért az ajtókat és a levegőnyílásokat be kell zárni, így a fa izzása zárt térben történik és a meleg a kályhában marad. Ezzel szemben a kandalló levegőnyílásai mindaddig nyitva vannak, amíg a fa ég benne, és mivel a kandalló huzatigénye jóval nagyobb, mint a cserépkályháé, ezért a meleg jelentős része távozik a kéményen keresztül. A folyton égő tűztérbetétek előnye, hogy a levegőnyílás zárásával az égés lelassul és csökken a légfelesleg, így kevesebb forró levegő távozik a kéményen keresztül, viszont ez hosszabb ideig tart.

(Sajnos sok kályhás cég az 1-2 nap alatt felépíthető kandalló mellett teszi le a voksot, mivel a kandallóbetéten lévő haszon jelentős, és a fele idő alatt felépíthető kandallóért is ugyanakkora munkadíj kérhető, mint egy járatos cserépkályháért. Így sajnos sokszor megesik, hogy félretájékoztatják az ügyfelet annak érdekében, hogy a nekik „hasznos” kandallót válasszák. A Mat Kerámia Kft. teljes mértékben független ettől, hiszen fő profilja a kályhacsempe gyártása, és számukra mindegy, hogy a csempéből kandallót, vagy cserépkályhát építenek.

 

 

 


Mire kell figyelni tüzelésnél?

 

1. Az égéshez levegő, pontosabban oxigén kell.

Minden éghető anyagnak megvan a levegőszükséglete, így például a fának 4,2 m3 levegőre van szüksége kilogrammonként. Tehát egy kg fa tökéletes elégéséhez 4,2 m3 levegő szükséges.

Ez azt jelenti, hogy ha a cserépkályha felfűtéséhez 15 kg fát elégetek , ahhoz 63 m3 levegő szükséges? Hiszen ez egy 23 m2-es, 2,7m belmagasságú szoba teljes légmennyisége. Na már most, ha ezt a szobányi levegőmennyiséget egy akkora lyukon akarjuk bevezetni a kályhába, ahol az öt ujjunk se fér be, vajon sikerrel járhatunk-e?

Nemigen. Éppen ezért a cserépkályha ajtaját a tüzelés elején 2-3 ujjnyira nyitva kell hagyni, hogy biztosítva legyen a szükséges levegőmennyiség. A teljes nyílásra engedett levegőbeömlő nyílás által bevezetett levegő is kevés még ilyenkor.

Egyszerre ne rakjunk rá 2-3 fahasábnál többet, mert egyrészt a cserépkályha úgysem tud felvenni ennél több hőt, tehát az utcára fűtünk. Másrészt ha hirtelen nagy mennyiségű tüzelő ég a kályhában, olyan hőfokkülönbségek léphetnek fel a palást belső és külső oldala között, amit a legjobban megépített cserépkályha sem bír elviselni: a hirtelen hőtágulás megfeszítheti, megroppanthatja, tönkreteheti a kályhánkat. Aztán ha már nem rakunk rá többet és csökken az égés intenzitása - nem ég olyan nagy lánngal - az ajtót becsukhatjuk ugyan, de a levegőbeömlő nyílást még mindig teljesen hagyjuk nyitva.

A "Nagy Trükk", a cserépkályha lezárása akkor lehetséges, ha már EGYÁLTALÁN NEM LÁNGOL a benne levő tüzelő, még egy kicsit sem. Csak színtiszta parázs, Ekkor lezárhatjuk a kályhát, inkább 5 perccel később, mint 5 perccel korábban.

S ha lezártuk a kályhát, érdekes dolgot fogunk tapasztalni: melegebb lesz, mint korábban. Ugyanis a cserépkályha olyan, mint egy hőszivacs: magába szívja, majd szép lassan kisugározza a tűz melegét a környezete felé.

2. A hideg és a meleg határán a levegő páratartalma kicsapódik - nincs ez másképp a cserépkályha fűtése során sem.

Nézzük csak: nyilván találkoztunk már azzal a jelenséggel, amikor egy gyufát meggyújtva, a gyufaszálon elindul egy vízcsepp - nos ez történik akkor is, amikor egy fahasábot gyújtunk meg, csak sokkal több vízcsepp indul útjára.

Ez két dolog miatt van: egyrészt a levegő páratartalma, másrészt a fa víztartalma csapódik ki ilyenkor.

Ez egy cserépkályha belsejében azért még érdekesebb, mert ez a víz azután gőz formájában végigjárja az összes járatot és a kéményünket is, mielőtt távozik. És ez nagyon nem kívánatos a cserépkályha egészsége szempontjából.

Ugyanis a pára korommal keveredve kátrányosodást idéz elő, ami a fenti problémák biztos előidézője.

Ugyanezen okokból kifolyólag fontos az is, hogy mindig csak és kizárólag száraz tüzifát használjunk a cserépkályha fűtésére, amit szintén unalomig ismételget minden kályhás, de mégsem lehet elégszer elmondani.

 

 


A cserépkályha elkormolódásának jelei

 

Mik a jelei a cserépkályha elkormolódásának, mikor kell aggódni, hogy a cserépkályha "felrobban", vannak-e előjelei ennek és egyáltalán mit jelent? Ha felrobban egy cserépkályha, mekkora pusztítást végez, kell-e evakuálni a családot, stb? Nos, azért nem annyira súlyos a helyzet, mint ahogy sokan gondolják. Egy cserépkályha felrobbanása általában annyit jelent, hogy megemeli a tetejét, rosszabb esetben megszakadnak a sarkai, vagy a fugái, de klasszikus, amerikai filmes értelemben nem robban fel. A cserépkályha általában úgy van építve, hogy ha túlnyomás keletkezik benne, akkor a teteje nyíljon először, arra tud távozni a nyomástöbblet. Tehát amiatt nem feltétlenül kell aggódnunk, hogy a cserépkályha felrobbanása majd földönfutóvá tesz bennünket. Az oldal elején található cikkben a cserépkályha egy speciális típusa, a vízteres cserépkályha szerepel, amelyben a - valószínűleg szakszerűtlenül megtervezett és beépített - vizes hőcserélőben felforrt vízgőz robbantotta szét a kályhát. A cserépkályha felrobbanása általában egy hosszabb folyamat vége, és a legtöbbször elkerülhető volna egy kis odafigyeléssel. Fentebb leírtam, hogy mi vezet a cserépkályha elkormolódásához, kátrányosodásához, tehát azt it nem ismétlem meg. Azt is leírtam, hogy a cserépkályha megfelelő használatával elkerülhetjük ezt, tehát arra sem térek ki ismét. Az első jelek, amelyek a cserépkályha füstjáratainak elkormolódására utalnak, általában begyújtáskor jelentkeznek, később viszont a probléma előrehaladtával már tüzelés közben is megfigyelhetjük őket.

 

 


A cserépkályha tisztítására, átrakására figyelmeztető jelek tehát:

 

-Begyújtáskor az addig tökéletes huzatú cserépkályha nehezen indul el, akadozik, visszafüstöl - előrehaladottabb állapotban a kormos, kátrányos cserépkályha működés közben az ajtó levegőbeömlő-nyílásán keresztül, vagy a nyitott, kinyitott ajtó nyílásán keresztül vissza-visszapöffen, mint amikor valaki szivarozás közben köhög. Ilyenkor a cserépkályha járataiban a kormos, kátrányos, érdes felületeken elégetlen gázok belobbannak és ez okozza a problémát. Ha ilyesmit tapasztalunk a cserépkályha működése közben, az már egyértelmű jele annak, hogy a kályhát ki kell tisztítani, vagy adott esetben át kell rakni. Én egy ilyen "visszapöfögő" cserépkályhát nem használnék tovább, mert bármikor eljuthat arra a szintre, amikor már nem fogja tudni kiereszteni az ajtón a felesleges nyomást és ott talál magának utat, ahol a leggyengébb: a cserépkályha tetején.

 



És álljon itt egy nagyon fontos tanács:

Megnyílott, megszakadt cserépkályha egyáltalán nem használható!!! Mindenképpen hívjunk szakembert, aki elmondja, mit lehet vele tenni, de addig ne gyújtsunk be, ne használjuk.

 

 


Asztali nézet