Tűzvarázsló meghitt otthont teremt.
Jó gyermekek mind örülnek,
kályha mellett körben ülnek,
aranymese, áhitat minden szívet átitat.
/Dsida Jenő/
MENÜ

 

Fagypont feletti hasáb

 

Van favágós (izzadós); szenes (koszos); gázos (olykor halálos); vegyes tüzelésű (mindent bele) és távfűtéses (a kis drága) módja annak, hogy meleget varázsoljunk az otthonunkba. Mindenki másképp csinálja, de a cél közös, nem megfagyni a hideg téli napokon, s a lehető legolcsóbban megúszni a fűtési szezont – Bednárik Mónika jegyzete.

 

 

Míg a panelban élőknek a legkorlátozottabb a választási lehetőségük, addig a vidéken vagy kertes házban élők (hacsak nem gázra specializálódtak) könnyebben kereshetik a pénztárcát kímélő megoldásokat. A kazán, a kályha és a kandalló gyakorlatilag mindenevő, bár a fűtőértéket tekintve aligha a legjobb lehetőség. Mindig távfűtéses lakásban éltem, az egyéb alternatívákat családi és baráti körben tanulmányoztam. A farönkök felaprítása, a 25 mázsa szén bepakolása kétségkívül erősíti a fizikumot, azonban hajnal 6 órakor 14 fokosra lehűlt lakásban ébredni már nem éppen lélekmelengető.

A gáz folyamatosan adja a kívánt hőfokot a lakásban, ám a havi 30-40 ezer forintos számla látványa mínusz 30-ban is verejtékcseppeket varázsol a homlokokra. Arról már nem is beszélve, hogy ezek azok a módok, amelyek a leggyakrabban járnak tragédiával. Távfűtés okozta halálestekről (mérgezés, baleset) nem szólnak a hírek, azonban ez az a szolgáltatás, amiért egész évben fizetünk, s ha rosszul szigetelt a lakásunk, akkor pokrócba burkolózva az utcát melegítjük.

Eltörpül mindez ott, ahol a nincs miből és mivel kérdésre nem érkezik válasz, s csak a szociális tűzifa (meg a jó szándékú szomszédok segítsége) jelent fagypont felett pluszt és 1-2 hasábot a kályhába.

- Bednárik Mónika -

(Forrás)

 


.

.

.

.

.

Asztali nézet